Butik Oteller Rehberi Turkey  Boutique Hotels Guide
www.butikhotels.com
Butik Oteller Taş Evler Konak Oteller ve Apartlar Pansiyonlar Küçük Oteller 
Rehberi
  Antik Cave House Ürgüp
ADRESODALARFİYATLARFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
Esbelli Mah. Dolay Sok. No:14 50400 Kapadokya - Ürgüp - Nevşehir
Tel : +9 0 384 341 4428 - Gsm : +9 0 535 727 4568 - Fax : +9 0 384 341 6976
- info@antikcavehouse.com - http://www.antikcavehouse.com
Ürgüp’ün Mağaralar Mahallesi olan Esbelli Mahallesinde, Yeni Mağara Çağının bir başka yapıtı olan Antik Cave House 2005 Yılında satın alındığında yarısına kadar toprak dolu olarak bulundu. Anıtlar Kurulundan projesi çıkarıldıktan sonra 2008 yılında restorasyonu ve temizliği yapılmıştır.

Kızılçukur ve Peribacası manzaralı evimizde 3 suit olmak üzere toplam 7 odası ile sizleri dış dünyadan koparan, ruhunuzu tazeleyebileceğiniz, huzurlu döşenmiş odalarımızda; bilgisayar sistemleri, tv, sıcak su hizmeti verilebilmektedir.

İsterseniz hem tatilinizi hem de işinizi sakin bir ortamda gün batımı manzarası ile birlikte eviniz olan Antik Cave House de gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca odalarımızda Kettle ve bitki çayı her zaman mevcuttur.


Çok eski turizm çalışanları olarak eşim , ben ve Turizm Otelcilik mezunu kızım İngilizce, Almanca olarak her türlü sorunuza cevap verebilecek donanıma sahibiz.

Otantik görünümlü döşenmiş olan, oldukça geniş, şömineli kahvaltı salonumuzda açık büfe ile hizmetinizdeyiz. Ayrıca arzu eden
misafirlerimize, otelimiz tarafından üzüm bağında sabah kahvaltısı ve akabinde vadi yürüyüşleri organizasyonu gerçekleştirilecektir.


ODALAR
ADRESODALARFİYATLARFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
Odaların tümünün dekorasyonu sanatı çok seven eşim tarafından dekora edilmiştir. Eşimin elinde örmüş olduğu perdelerin zarafeti ve yine eşimin yapmış olduğu yağlı boya tablolar ile suit odalardaki sedirleri kaplayan kadifeler ve kanaviçe işli nevresimlerle Osmanlı saraylarını aratmayacak şekilde geçmiş ile bugün buluşturulmuştur.

Otelimizde; 2 odası jakuzili, 2 Odası küvetli, 3 odası duşa kabinli, bir odasında ise hem Türk Hamamı, hem de küvet bulunmaktadır. Her odamızın kendine ait banyo ve tuvaleti bulunmaktadır. Antik Cave House'un her odası özel olarak döşenmiştir.

ODA TİPLERİMİZ

TAKALI ODA
Suit Mağara Odamızda küvetli banyosu ve otantik görünümü ile dünle bugünü buluşturmanın keyfini yaşayacaksınız.

ŞÖMİNELİ ODA
Mağara odamızda ,yüzyıllardır bir sığınak olan mağaralardaki taş oymacılığı sanatının en güzel örneklerinden biri olan ve halen kullanılır durumda olan şöminenin keyfini yaşayacaksınız

HAMAMLI ODA
Suit Mağara içerisinde olan bu odanın dünden kalan tüm özellikleri korunmuş olup odanın banyosunda hem Türk Hamamı , hem de küvetli banyosu mevcut olan bu oda da tarihin içgüdüselliğini yaşayacaksınız.

KEMERLİ ODA
Adından da anlaşılacağı gibi günümüzde kullananlara huzur verdiği kabul edilen Taşlarla yapılmış olan kemerli oda; jakuzili banyosu ve Çırağan Sarayını aratmayacak şekilde gerçekleştirilen dekoru ile saray keyfini yaşatmaktadır

İKİZ ODA 1
Tavanı hasır ve kütüklerle yapılmış olan bu odada köy evinde olmanın hazzını duyacaksınız

İKİZ ODA 2
Tavanı hasır ve kütüklerle yapılmış olan bu odada köy evinde olmanın hazzını duyacaksınız

KONAK ODASI
Konağımızın suit odası olup jakuzisi ve koyu mor kadife ile süslenmiş odamızda konakta yaşamanın keyfini yaşayacaksınız
TelefonTelevizyonİnternetMinibarFön Makinası
Oda ServisiUydu AntenOtoparkTerasSauna
JakuziGazete servisiSigara içilmeyen odaHavaalanı TransferBalon Turu
BarbeküÇamaşırhaneSPA
Bir aile işletmesi olan Antik Cave House anlatılmaz yaşanır. Sizleri evinize bekliyoruz...

FİYATLAR
ADRESODALARFİYATLARFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
Odalar1 kişilik2 kişilik3 kişilikSuiteApart
Adet
Fiyat (Sezon)
Fiyat (Sezon Dışı)

FOTOĞRAFLAR
ADRESODALARFİYATLARFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
Kemerli Oda Hamamlı Oda Konak Odası
Takalı Oda Şömineli Oda İkiz Oda


REZERVASYON
ADRESODALARFİYATLARFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM

 

Rezervasyon Öntalep Formu

Aşağıdaki bilgileri işletmemize iletiniz. Mevcut şartlar doğrultusunda belirtmiş olduğunuz telefonlardan size ulaşacağız.

Adı Soyadı
Şehir
Ülke
MobilTel
&E-posta
Giriş Tarihi
Ayrılış Tarihi
Odalar1 kişilik2 kişilik3 kişilikSuiteApart
Adet
Yetişkin Adet
Çocuk Adet


ÇEVRE
ADRESODALARFİYATLARFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
Kapadokya Tarihi

Kapadokya tarihi boyunca doğal değişimlerin yanı sıra birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, işte kronolojik sıraya göre bunlardan bazıları;

(M.Ö.3000-1750) Asur Ticaret Kolonileri Çağı
M.Ö. 2000-1750 yılları arasında Kuzey Mezopotamya'da yaşayan Assurlu tacirler Anadolu'da ticari koloniler kurarak ilk ticaret örgütünü oluşturmuşlardır. Bu ticaretin merkezi Kayseri'deki Kültepe, Kaniş-Karum'dur (Karum: Ticaretin yapıldığı pazar yeri). Belgelerde adı geçen ve yeri saptanabilen karumlardan biri de Karum-Hattuşaş'tur (Boğazköy).

Assurlu tacirler sayesinde Anadolu'da ilk defa yazı görülür. Kapadokya Tabletleri olarak adlandırılan Eski Assurca yazılmış çivi yazılı metinlerden, tacirlerin geliş yolları üzerindeki beylere %10 yol verdikleri, borçlu olan halktan %30 oranında faiz aldıkları, Anadolu krallarına sattıkları mal üzerinden %5 vergi verdikleri anlaşılmaktadır. Yine bu tabletlerde Assurlu tacirlerin Anadolulu kadınlarla evlendikleri ve nikah sözleşmelerinde Anadolulu kadınların haklarını koruyacak maddeler bulunduğu görülmektedir.

Assurlu tacirler yazıdan başka silindir mühürler, madencilik, tapınak ve tanrı fikirlerini de Anadolu'ya getirmişlerdir. Böylece Anadolu'nun yerli sanatı, Mezopotamya sanatının etkisi altında gelişerek kendine has yeni bir sanat anlayışını ortaya koymuştur. Bu sanat daha da gelişerek Hitit sanatının temelini oluşturmuştur.

(M.Ö.1750 - 1200) Hititler Dönemi
M.Ö.II. binin başlarında Avrupa'dan Kafkaslar üzerinden gelerek Kapadokya Bölgesi'ne yerleşen Hititler, daha sonra yerli halkla kaynaşarak imparatorluk kurmuşlardır. Dilleri Hind-Avrupa dil grubundandır. Başkentleri Hattuşaş (Boğazköy) olan Hititlerin önemli şehirleri Alacahöyük ve Alişar'dır. Kapadokya Bölgesi'nde bulunan bütün höyüklerde Hititlere ait kalıntılara rastlamak mümkündür. Bunun yanı sıra Hitit İmparatorluk Dönemi'nde özellikle Kapadokya Bölgesi'nde stratejik açıdan önemli geçitlere ve su kenarlarındaki yüksek kayalara rölyef olarak işlenmiş anıtlar bulunmaktadır. Bu kaya anıtları sayesinde Hitit krallarının güneydeki ülkelere ulaşmak için geçtiği yolları saptamak olasıdır. Kayseri sınırları içindeki Erciyes Dağı'nın güneyinde yer alan Fraktin, Taşçı ve İmamkulu kaya anıtları tanrıların kutsanması, Büyük Kralın (Hattuşili III) ve Kraliçenin (Puduhepa) tanrılara minnettarlığını göstermesinin yanı sıra imparatorluğun gücünün sınırlarını gösteren birer propaganda anıtlarıdır.

(M.Ö. 1200-700) Geç Hitit Dönemi
Friglerin Orta Anadolu'nun önemli kentlerinin hemen hepsini yıkarak Hitit İmparatorluğu'nu ortadan kaldırılmasından sonra Orta ve Güneydoğu Anadolu'da Geç Hitit Krallıkları ortaya çıkmıştır.
Kapadokya Bölgesi'ndeki Geç Hitit Krallığı ise Kayseri, Niğde ve Nevşehir'i içine alan Tabal Krallığı'dır. Bu döneme ait Gülşehir - Sivasa (Gökçetoprak), Acıgöl -Topada, Hacıbektaş - Karaburna Köyü'nde Hitit Hiyeroglifi yazılmış kaya anıtları bulunmaktadır.

(M.Ö.585-332) Pers ve Kapadokya Krallığı
Kimmerler'in Frig egemenliğine son vermesi sonucu Anadolu'da Medler (M.Ö. 585), daha sonra da Persler (M.Ö.547) görülür. Persler bölgeyi 'Satrap' adını verdikleri valilerce yönettiler. Eski Pers dilinde "Katpatuka" olarak adlandırılan Kapadokya bölgesi, 'Cins Atlar Ülkesi' anlamına gelmekteydi. Persler, Zerdüşt dinine bağlı olduklarından ve ateşi kutsal saydıklarından bölgedeki volkanları, özellikle Erciyes ve Hasandağı'nı, kutsal saymışlardır.
Persler, Kapadokya'dan geçerek başkentlerini Ege'ye bağlayan,'Kral Yolu'nu geliştirmişlerdir. Makedonya Kralı İskender M.Ö. 334 ve 332 de Pers ordularını arka arkaya bozguna uğratarak bu büyük İmparatorluğu yıkmıştır.
Pers İmparatorluğu'nu yıkan İskender Kapadokya'da büyük bir dirençle karşılaştı. İskender, komutanlarından Sabiktas'ı bölgeyi denetim altına almakla görevlendirince, halk buna karşı çıktı ve eski Pers soylularından Ariarathes'i kral ilan etti. Çalışkan bir yönetici olan I. Ariarathes (M.Ö.332-322) Kapadokya Krallığı'nın sınırlarını genişletti.
İskender'in ölümüne kadar barış içinde yaşayan Kapadokya Krallığı, Roma'nın bir eyaleti olduğu M.S.17 yılına kadar varlığını korumak için Makedonyalılarla, Pontuslularla, Galatlarla, Romalılarla mücadele etmiştir.

(M.S. 17-395) Roma Dönemi
M.S.1 7'de Tiberius Kapadokya'yı Roma'ya bağlayarak bölgedeki kargaşaya son verdi. Romalılar bölgeyi ele geçirdikten sonra batıya bir yol yaparak Ege'ye ulaşımı sağladılar. Bu yol hem askeri hem de ticari açıdan önemliydi.
Roma egemenliği sırasında, yöreye gerek saldırı gerekse göç biçiminde doğudan gelenler oldu. Romalılar bu yeni gelenlere karşı 'Lejyon' adını verdikleri askeri birlikleriyle karşı koydu.
İmparator Septimus Severus Dönemi'nde ekonomik bakımdan oldukça canlanan Kapadokya'nın merkezi Kayseri, daha sonraki yıllarda İran'dan gelen Sasaniler'in saldırılarına uğradı. Gordianus III bu saldırılara karşı şehrin etrafını surlarla çevirtti.
Bu sırada Anadolu'da yayılmaya başlayan ilk Hıristiyanların bir kısmı büyük şehirlerden köylere göç etmeğe başladılar. Kayseri'nin önemli bir din merkezi haline geldiği 4. yüzyılda, kayalık Göreme ve çevresini keşfeden Hıristiyanlar, Kayseri Piskoposu da olan Aziz Basil'in dünya görüşünü benimseyerek kayalar içinde manastır hayatını başlattılar.

(397-1071)
Roma İmparatorluğunun ikiye bölünmesiyle Kapadokya Doğu Roma İmparatorluğunun etkisi altında kaldı. 7.yüzyılın ilk yıllarında Kapadokya'da Sasanilerle Bizanslılar arasında yoğun savaşlar oldu. Sasaniler bölgeyi 6 - 7 yıl kadar ellerinde tuttular. 651'de Halife Osman Sasanileri yıkınca bölge bu kez Arap-Emevi göçlerinin akınlarına uğradı.
Uzun süredir devam eden mezhep çatışmaları III. Leon'un Müslümanlıktan etkilenerek ikonları yasaklamasıyla doruk noktasına ulaştı. Bu durum karşısında bazı Hıristiyan ikon yanlısı keşişler Kapadokya'ya sığınmaya başladılar. İkonoklasm hareketi yüz yıldan fazla sürdü (726-843). Bu dönemde birkaç Kapadokya kilisesi ikonoklasm etkisinde kaldıysa da ikondan yana olanlar burada rahatlıkla gizlenip ibadetlerini sürdürdüler.

(1071-1299) Selçuklu Dönemi
Oğuz Türklerinden Selçuk Bey'in kurduğu Selçukluların anavatanı Orta Asya'dır. 10. yüzyılda kuzeye doğru yayılan İslamiyet'i kabul eden Selçuklular, İslamiyet'i kabul etmemiş kavimlerle sürekli mücadele ederek egemenlik alanlarını genişletmeye çalışmışlardır.
Bizans İmparatoru Romanos Diogenes'in Selçuk Bey'in torununun oğlu Alparslan'a 1071 yılında yenilmesi Bizans'ın gerilemesine, Anadolu'da yeni bir dönemin başlamasına neden olmuştur.
1075 yılında Anadolu Selçuklu Devleti kurulur. 1082'de Kayseri fethedilir ve böylece Kapadokya Selçuklu hakimiyetine girer. Hıristiyanlığın önemli yerleşim ve yayılma alanı olan Anadolu, bundan böyle Kuzey Afrika'dan, Ortadoğu ve Yakındoğu'ya kadar uzanan İslam bölgelerine dahil olmuştur. Anadolu'nun Selçuklu Türkleri tarafından fethi, patrikhanenin idari etkinliğini etkilememiştir. Çünkü 13. yüzyıla ait İhlara Bölgesi'ndeki Aziz George Kilisesi'nin yazıtlarında Selçuklu Sultanı II. Mesud ve Bizans İmparatoru II. Andronicus'un adlarından övgüyle bahsedilmektedir.
13.yüzyılın sonunda Anadolu Selçuklu Devletinin zayıflaması üzerine Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde beyliklerortayaçıkar. 1308 yılında Moğol kökenli İlhanlılar Anadolu'yu istila eder ve Kapadokya Bölgesi'nin önemli bir kenti olan Kayseri de yıkılıp tahrip edilir. Selçuklu sultanları Moğol yönetiminin etkisi altında kalırlar ve bağımsız hareket edemezler. Anadolu artık Türk boylarının kurduğu beylikler halinde idare edilecektir.

Osmanlı Dönemi
Kapadokya Bölgesi, Osmanlı Dönemi'nde de oldukça sakindi. Nevşehir, Damat İbrahim Paşa Dönemi'ne kadar Niğde'ye bağlı küçük bir köydü. 18. yüzyıl başlarında özellikle Damat İbrahim Paşa zamanında Nevşehir, Gülşehir, Özkonak, Avanos ve Ürgüp'te imar hareketleri gelişmiş; camiler, külliyeler, çeşmeler yaptırılmıştır. Özkonak kasabasının merkezinde Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selimdin doğu seferi sırasında (1514) yapılan köprü, Nevşehir'deki erken Osmanlı yapısı olması açısından önemlidir.


ULAŞIM
ADRESODALARFİYATLARFOTOĞRAFLARREZERVASYONÇEVREULAŞIM
Değerli ziyaretçilerimiz,
www.butikhotels.com sitesinde ziyaret etmekte olduğunuz Antik Cave House Ürgüp hakkındaki görüş ve deneyimlerinizi aşağıdaki formu kullanarak iletiniz.
Uygun görülen iletiler bu sayfada yayınlanacaktır.
 

 

İletişim Formu
e-mailiniz veya Rumuz
düşüncelerinizi sağdaki kutuya yazmanızı rica ederiz